Sypialnia - ukochane miejsce relaksu, strefa błogiego snu i długich, leniwych poranków. Na samą myśl chcielibyście "zatopić się" w miękkiej pościeli, ale... nie wiecie, jaką wybrać, aby była miła w dotyku, oddychająca i trwała zarazem? Prezentujemy krótki poradnik na co, oprócz wzoru i koloru, warto zwrócić uwagę przed wyborem pościeli.
Pościel jedwabista w dotyku
Wybór tkaniny to tak naprawdę najważniejsza kwestia podczas zakupu pościeli. Wzór powinien oczywiście komponować się z aranżacją sypialni, jednak najważniejsze, aby pościel spełniała swoją podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie zdrowego snu.
Najpopularniejsze obecnie pościele to te wykonane ze 100% bawełny o splocie satynowym. To materiał o naturalnym składzie, który jest jednak bardziej połyskujący od standardowego splotu płóciennego. Materiał prezentuje się zatem bardziej elegancko, a kolory pozostają nasycone nawet po wielu praniach. W dotyku pościel tego tego typu jest jedwabista, dlatego sprawia wrażenie chłodniejszej i jest polecana na ciepłe miesiące.
Pościel gładka i ciepła
Pościel z perkalu - jak inaczej określa się tkaninę bawełnianą o splocie płóciennym - jest gładka, matowa i cieplejsza w dotyku, w odróżnieniu od bawełny satynowej. Ścisły splot sprawia, że jest mocna i trwała, dlatego będzie służyła przez wiele lat, zachowując niezmieniony kształt nawet po wielu praniach. Nadaje się na różne pory roku, ponieważ jest przewiewna. Jednocześnie, ścisły splot sprawia, że czujemy się dobrze otuleni podczas snu.
Pościel lekka i antyalergiczna
Kolejnym rodzajem jest pościel z delikatnych mikrowłókien poliestrowych, nazywanych również mikrofibrą. Wiele osób czytając na etykiecie "pościel poliestrowa" myśli o odłożeniu jej z powrotem na sklepową półkę. Jednakże, pościel z mikrofibry to idealny wybór dla alergików - nie łapie kurzu i nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Wykazuje się również dużą lekkością. Co charakterystyczne, na wierzchu materiału, podczas procesu produkcji, powstaje delikatny, puszysty meszek, porównywany do skórki brzoskwini. Sprawia on, że pościel wydaje się bardziej miękka i cieplejsza. Pościel z mikrofibry szybko schnie oraz... najważniejsza kwestia dla tych, którzy nie lubią prasowania - mikrofibra tego nie wymaga.
Pościel elastyczna i dekoracyjna
Pościele dekoracyjne, na przykład zdobione haftem lub aplikacjami, najczęściej wytwarzane są z włókien mieszanych, bawełniano-poliestrowych. Mieszanka włókien gwarantuje, że pościel jest trwała, ale zarazem elastyczna. Tego typu pościel zazwyczaj jest wytworna w wyglądzie. Dla przykładu, w przypadku czarnej pościeli prezentowanej poniżej, projektanci użyli połączenia gładkiej tkaniny z dekoracyjnymi wstawkami, w postaci połyskujących taśm, składających się z gęsto ułożonych zakładek. Aby podkreślić styl glamour dodano również cienki pasek akrylowych błyskotek.
Utrzymanie w ryzach
Kiedy już wybraliśmy pościel o wymarzonym wzorze i materiale dobranym według własnych upodobań, czas na detale. Troczki to rozwiązanie odwiecznego problemu z kołdrą przesuwającą się nieestetycznie w pościeli. Dlatego warto zakupić kołdrę i pościel ze sznureczkami, które po związaniu trzymają kołdrę w ryzach, gwarantując, że zawsze będzie na swoim miejscu.
Pamiętaj o metce!
Aby pościel służyła jak najdłużej, zawsze należy zapoznać się z instrukcją, która znajduje się na wszywce. Znajduje się tam przede wszystkim informacja, w jakiej temperaturze należy prać pościel, aby najdłużej cieszyła estetycznym wyglądem. Co ważne - pościel zawsze pierzemy na lewej stronie, aby zachować jej wyraziste barwy.