Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nadejściem wiosny z niecierpliwością wypatrujemy tych wyjątkowych świąt, których tradycje wywołują uśmiech na twarzach młodszych, jak i starszych. Zanim zasiądziesz do wielkanocnego stołu, sprawdź, jakie zwyczaje towarzyszą obchodzeniu Wielkanocy oraz skąd przybył do nas uroczy zajączek?
W towarzystwie zajęcy pojawiała się Afrodyta - w mitologii te zwierzęta uważane były za symbol piękna i odrodzenia. Z kolei polscy chłopi uznawali zające za synonim płodności i witalności.
Wielkanocny zajączek - symbol świąt
Kolorowe jajka, białe baranki, maleńkie pisklęta oraz radosne zające są bezdyskusyjnymi symbolami Wielkanocy, które chętnie wykorzystujemy w wiosennej aranżacji swojego domu. Na komodzie czy szafce stawiamy często niewielkie figurki zajączków, a na stołach układamy wiosenne obrusy, wzbogacone o delikatne pastelowe motywy. Skąd jednak wywodzi się zajączek, którego wszyscy chętnie wykorzystują w czasie dekorowania mieszkania?
Co ciekawe, pochodzenie zajączka wielkanocnego nie jest jednoznaczne i trudno je określić. Etnolodzy wskazują na starogermańskie korzenie tego sympatycznego zwierzaka, gdzie pokazywał się w obecności bogini wiosny, Ostary. W towarzystwie zajęcy pojawiała się także Afrodyta - w mitologii te zwierzęta uważane były za symbol piękna i odrodzenia. Z kolei polscy chłopi uznawali zające za synonim płodności i witalności. Uszy zajęcze traktowano także jako amulet przynoszący szczęście. Chcesz zaprosić do swojego domu wiosnę i wprowadzić wielkanocny akcent? Dekoracje z wizerunkiem zajączka czy pastelowe zdobione jajka są świetnym pomysłem. A co z resztą wielkanocnych zwyczajów?
Malowanie jajek oraz pozostałe tradycje
Jeśli w pełni chcesz celebrować Święta Wielkanocne, nie zapomnij o malowaniu jajek. Są one symbolem życia, nieśmiertelności oraz budzenia się przebudzenia się przyrody. Dlaczego jednak zwykło się je malować? Historia pisanek sięga około 5 tysięcy lat wstecz, gdy ich rola polegała na odstraszaniu złych mocy oraz zapewnieniu zdrowia i szczęścia rodzinie. W Poniedziałek Wielkanocny kobiety obdarowywały mężczyzn kolorowymi pisankami, żeby uchronić się przed oblaniem wodą. Lany poniedziałek, który jest okazją do świetnej zabawy, poprzedza Niedziela Wielkanocna z uroczystym śniadaniem i dzieleniem się jajkiem oraz święcenie pokarmów odbywające się w Wielką Sobotę.
Kontakt dla mediów: Karolina Sylka, Młodsza Specjalistka ds. Marketingu // ksylka@bbk.com.pl